reklama

Keď cudzinecká polícia namiesto 90 dní rozhoduje vyše 900 dní

Cudzinecká polícia v Bratislave sa v poslednej dobe stala synonymom zdržovania, prieťahov, negativistického prístupu a ukážkou toho, ako sa úradníci správali k ľuďom v 19. storočí a ako by sa nemali správať v storočí 21.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Nie je náhoda, že nikde v EÚ nie je nedôvera voči polícii taká vysoká ako na Slovensku.

O problémoch na cudzineckej polícii písali už aj novinári a zúfalí cudzinci sa obrátili už aj na ombudsmana. V konaní, ktorému sa venovali novinári ťažko niečo polícii vytknúť, skôr to bola zhoda okolností. Pripomenulo mi to však konanie, o ktoré sa tu s vami podelím.

Istý cudzinec, nazvime si ho Ivan, podal žiadosť o udelenie prechodného pobytu na zastupiteľskom úrade SR dňa 09.11.2015. Dňa 25.11.2015 bola predmetná žiadosť doručená správnemu orgánu – Oddeleniu cudzineckej polície v Bratislave (OCP), ktoré malo 90 dní na vydanie rozhodnutia. V ten istý deň, teda stále 25.11.2015 vykonal správny orgán niekoľko interných úkonov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od 26.11.2016 až do 06.02.2016, teda v priebehu 73 dní správny orgán neurobil v konaní žiadny iný úkon. Keďže neexistovali dôvody na zamietnutie žiadosti, spracovateľ navrhol dňa 06.02.2016 udeliť prechodný pobyt. Tento návrh bol zamietnutý vtedajším riaditeľom OCP PZ Bratislava majorom Martinom Hodulíkom s tým, aby bola odoslaná žiadosť na Ministerstvo hospodárstva SR s otázkou, či podnikateľská činnosť žiadateľa bude prínosom pre hospodárske záujmy SR.

Zákon o pobyte cudzincov je napísaný tak, že ak nie sú dôvody na zamietnutie žiadosti, polícia je povinná pobyt udeliť. Niekedy to však policajti chápu tak, že cieľom ich konania je získať akýkoľvek podklad, na základe ktorého môžu žiadosť zamietnuť a z tohto dôvodu sa aj obracajú na ministerstvo hospodárstva, dúfajúc, že sa vyjadrí negatívne. A ak nič iné, aspoň sa naťahuje čas, až to cudzinca omrzí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dňa 09.02.2016 sa teda spracovateľka podporučíčka Tvarošková obrátila na ministerstvo hospodárstva. 

Od 10.02.2016 až do 02.07.2016, teda v priebehu ďalších 143 dní polícia neurobila v konaní žiadny iný úkon. Nekonala by aj dlhšie, len sa ozval samotný cudzinec a pýtal sa, v akom stave je konanie. 

Na základe dopytu pána Ivana odoslala podporučíčka Tvarošková urgenciu na ministerstvo a je veľavravné, že tento list bol datovaný 02.07.2016 ale odoslaný bol až 11.08.2018, teda odoslanie jedného listu jej trvalo 40 dní. O mesiac neskôr, dňa 08.09.2016 sa polícia písomne obrátila na ministerstvo hospodárstva s opätovnou urgenciou. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

MH SR dňa 26.09.2016, teda po viac ako siedmich mesiacoch písomne oznámilo polícii, že nevie posúdiť, či podnikateľská činnosť žiadateľa bude prínosom pre hospodárske záujmy SR a vyžiadalo si doloženie podnikateľského zámeru. 

Dňa 06.10.2016, teda po ďalších 14 dňoch si správny orgán vyžiadal podnikateľský zámer od splnomocnenej osoby účastníka konania, ktorý bol doložený 21.10.2016. 

Ministerstvo dňa 27.12.2016, po vyše 10 mesiacoch, opätovne písomne oznámilo, že sa zase nevie vyjadriť, čo pre políciu znamená len to, že stále nie je dôvod na zamietnutie žiadosti a v duchu zákona – ak nie je dôvod na zamietnutie žiadosti, polícia je povinná pobyt udeliť, berúc do úvahy zákonnú povinnosť vykonávať štátnu službu nestranne, vybaviť vec včas a bez zbytočných prieťahov a pokúsiť sa o jej zmierne vybavenie. Navyše zákonná lehota je 90 dní a v danom čase už uplynul viac ako rok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo zo záhadných dôvodov uviedlo, že doložený podnikateľský zámer nespĺňa zákonne požiadavky, neuviedlo však, že žiadny zákon neurčuje, ako má v danom prípade podnikateľský zámer vyzerať a aké požiadavky má spĺňať.

Ministerstvo si od cudzinca, ktorý ani nie je zapísaný ako konateľ firmy, ani nemá na Slovensku pobyt, ani nemá ako získať slovenské vízum a už rok čaká na uplynutie 90-dňovej lehoty, úplne vážne vypýtalo doplňujúce doklady ako zmluvy o budúcej zmluve, nájomné zmluvy, cenníky, certifikáty, osvedčenia, stavebné povolenia a pod.

Danú žiadosť polícia cudzincovi neodovzdala.

13.03.2017 chudák cudzinec napísal list na políciu, kde ich upozornil na lehotu 90 dní a ich zákonné povinnosti. 

Polícia nereagovala. 

Koncom mája (dátum je nečitateľný) polícia poslala ďalšiu urgenciu na ministerstvo hospodárstva datovanú dňom 28.04.2017 a doručenú na ministerstvo 31.05.2017. Odoslanie listu trvalo opäť jeden mesiac

Ministerstvo nereagovalo. 

Polícia nekonala. 

Cudzinec čakal na zázrak. 

Po ďalších 142 dňoch nečinnosti všetkých zúčastnených ministerstvo dňa 20.10.2017 na základe posúdenia podnikateľského zámeru, ktorým žiadateľ vraj preukazoval účel pobytu, a nepredloženia podporných dokumentov uviedlo, že podnikateľská činnosť žiadateľa nebude prínosom pre hospodárske záujme SR. 

Ministerstvo úplne odignorovalo fakt, že cudzinec nepreukazoval účel pobytu podnikateľským zámerom, ale oprávnením na podnikanie. 

Od cudzinca si nikto nevypýtal žiadne podporné dokumenty. 

Negatívna odpoveď z ministerstva bola na políciu doručená vo štvrtok 26.10.2017 a potom to už zrazu išlo ako po masle. 

Hneď o dva dni v sobotu 28.10. polícia napísala pánovi Ivanovi, že mu ide pobyt zamietnuť, odoslala to v piatok 03.11. a v ten istý deň to Ivanov zástupca aj prevzal. Hneď v pondelok 06.11. polícia konania vyhodnotila a riaditeľka schválila, aby bola žiadosť zamietnutá. V stredu 08.11. bol na políciu doručený list od právneho zástupcu pána Ivana s tým, že si Ivan plánuje uplatniť svoje zákonné právo oboznámiť sa s obsahom spisu a vyjadriť sa k podkladom rozhodnutia. Polícia mu v rozpore so zákonom odoprela jeho zákonné právo a hneď nasledujúci deň vo štvrtok 09.11.2017 žiadosť zamietla. 

Ivan sa odvolal. Odvolací orgán sa plne stotožnil s činnosťou prvostupňového orgánu, čo potvrdil aj tým, že počas prvých 53 dní zo 60-dňovej lehoty neurobil absolútne nič a vzápätí lehotu na rozhodnutie predĺžil a na jej konci žiadosť zamietol dňa 08.06.2018. 

Rozhodnutie po 926 dňoch. 

Lehota na rozhodnutie je 90 dní. 

Ako to na polícii býva, skutok sa nestal, polícia spolu s ministerstvom hospodárstva použila na prvý pohľad zákonné prostriedky na naťahovanie konania a dala návod iných štátnym orgánom ako nekonať. Týmto však polícia poprela akýkoľvek zmysel lehôt v správnom konaní, ktorých princípom je práve to, aby štátne orgány nezdržovali a nenaťahovali konania. 

Teraz môžeme čakať, kým o všetkom rozhodne súd, čo nebude skôr ako v roku 2020. O otázke, ktorá mala byť podľa lehoty rozhodnutá začiatkom roka 2016. 

Milan Kurota

Milan Kurota

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od nás všetkých závisí, či sa ako spoločnosť pohneme dopredu alebo len budeme tápať namiestie a či sa nebodaj vyberieme na cestu späť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu